2024-03-01
  • 2024-03-01
  • İncilipınar Mah. Nail Bilen Cad. Kelleci İş Merkezi No: 24 K:2 No:10 Şehitkamil/GAZİANTEP
Kategori: Gündem

GAZİANTEP AİLE AKADEMİSİ KURULUYOR

GAZİANTEP AİLE AKADEMİSİ KURULUYOR

Gaziantep’te,  Aile Akademisi projesi hayata geçiriliyor. Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Başsavcılığı, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, SANKO Üniversitesi, Gaziantep Barosu, Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV), Gaziantep Aile Destek Merkezi ve şehirde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinde Gaziantep Aile Akademisi kurulması için protokol imzalandı.

iLERİ GAZETE

Toplumun temel taşı olan aile kurumunu sağlam temeller üzerine inşa etmek, aile içi iletişimi güçlendirerek iç huzuru sürdürmek amacıyla hayata geçirilen Gaziantep Aile Akademisi ile aile bütünlüğünün korunması hedeflenirken çeşitli nedenlerle aile çatışması içinde kalan bireylerin sorunları da oluşturulacak Aile Hakemliği birimiyle çözüme kavuşturulacak.

Öte yandan protokol kapsamında tüm koruyucu ve önleyici çalışmalara rağmen aile bütünlüğünün sağlanamadığı durumlarda bireylerin yararı gözetilerek, özgürlüğün korunması varsa çocukların yüksek yararına yönelik karşılıklı uzlaşmanın sağlanması için danışmanlık, rehberlik ve hukuk hizmeti verilecek. Ayrıca ailenin ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar yapılıp destek olunacak.

Gaziantep Valiliği’nde düzenlenen protokol imza törenine, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu,  GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Yıldırım ve Gaziantep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı katıldı.

VALİ GÜL : GAZİANTEP MODELİ İLE SORUNUN DEĞİL ÇÖZÜMÜN BİR PARÇASI OLUYORUZ

İmza töreninde konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Modeli ile sorunun değil çözümün bir parçası olunduğunu belirterek Aile Akademisinin önemli bir işlevi yerine getireceğini söyledi.

Aile Akademisi ile öncelikle koruyucu ve önleyici tedbirler alınacağının altını çizen Vali Gül, “Bütün kurumlar en yetkin personelleri ile belirlenen müfredat kapsamında evlilik öncesinde çeşitli eğitimler verecek. Evlilik döneminde herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde ise Aile Hakemliği Birimi devreye girerek çözülebilecek sorunlar noktasında çiftlere yardımcı olacak ve olabildiğince sorunlar çözülmeye çalışılacak.  Hukuki anlamda arabuluculuk hizmeti almamız amaçlarımızın gerçekleşmesi adına çok faydalı olacak. Baromuzun yine bu anlamda bize desteği olacak. Üniversitelerimizin insan kaynağı anlamında bizlere desteği olacak. Paydaşlarımızın bizlere olan desteği sayesinde iyi neticeler alacağız. Bu meseleye istatistiki açıdan değerlendirmemek lazım. Yüzde 85 çok önemli bir rakam. Ama kentin yüzde birine bile dokunmak çok önemli. Bir araya gelmemiz bunu sorun olarak kabul ettiğimizin ve bunu çözmek istediğimizin kanıtıdır. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başta olmak üzere bütün paydaşlara teşekkür ediyorum. Aileyi güçlü kılacak kıymetli, hayırlı bir iş.” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: AİLE BİZİM GÖZÜMÜZÜN NURU, BAŞIMIZIN TACIDIR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bugün, çok özel bir Gaziantep Modeli’ni hayata geçirmek için burada bulunmaktayız. Dünyanın en önemli sorununu çözmek için bir araya geldik. Çünkü aile bizim gözümüzün nuru, başımızın tacıdır. Aile dağıldığı zaman toplum dağılır. 2014 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldiğimde bir aile destek merkezi kurmayı ilk amacımız olarak edindik. Bu destek merkeziyle de bilimsel açıdan takip altına almayı istedik. İlk etapta boşanmanın sebeplerini öğrenmek için verilerimizi edindik. Bu veriler ışığında küçük bir ekonomik desteğin, küçük bir psikolojik desteğin, küçük bir danışmanlığın yüzde 85 aile bütünlüğünü koruyacak yöntemler olduğu kanısına vardık. Bu büyük meselede akademik desteğin çok iyi sonuçları beraberinde getireceğini gördük” diye konuştu.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Önder Kemal Sekücü, ise Gaziantep Modeli’nin tüm Türkiye’ye örnek olacak bir model olduğunu vurgulayarak,  “İnşallah buna bizler de vesile olacağız. Biz de böyle bir projenin kenarından tutmaktan büyük bir onur duyuyoruz. Bu manada da elimizden gelen her türlü desteği projeye vereceğiz. İnşallah proje bununla da sınırlı kalmayacak ileride daha da güzel adımlar atacağız aile adına.” dedi.

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ve GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın,  ise protokolün hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak her türlü desteğin verileceğini dile getirdiler.

Baro Başkanı Bektaş Şarklı da önleyici hizmet anlamında Gaziantep Barosu olarak projeye ellerinden gelen destek ve çabayı vereceklerini söyledi.

Programın sonunda günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bunları da Okuyabilirsiniz.

Hakkımızda

İlkeli Yayıncılık