2024-06-16
  • 2024-06-16
  • İncilipınar Mah. Nail Bilen Cad. Kelleci İş Merkezi No: 24 K:2 No:10 Şehitkamil/GAZİANTEP
Kategori: Gündem

CHP’NİN YENİ BİNASI ÇÜRÜK ÇIKTI

CHP’NİN YENİ BİNASI ÇÜRÜK ÇIKTI

CHP Gaziantep İl Başkanlığı, bugün yaptığı bir açıklama ile il binasının yerinin değiştirildiğini duyurdu. CHP İl Başkanlığı’nın açılışını yapmak için hazırlandığı yeni il binasının çürük olduğu ve depreme dayanıklı olmadığı için 2012 yılında yıkılması gerektiği yönünde raporu bulunduğu ortaya çıktı. Daha önce birçok kuruluşa ev sahipliği yapan CHP’nin yeni il binasını depreme dayanıksız olduğu için Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Barosu gibi birçok kuruluş teker teker terk etti. CHP’nin il yönetiminde bulunan Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi eski başkanı Özgür Girişken ise her konuya yaptığı sığ muhalefetle tanınmasına rağmen yönetiminde bulunduğu CHP Gaziantep İl Başkanlığı’nın depreme dayanıksız bir binaya taşınmasına neden sessiz kaldığı merak ediliyor.

iLERİ GAZETE

SIĞ MUHALİFLİĞİ İLE TANINAN GİRİŞKEN NEDEN SESSİZ?

CHP Gaziantep İl Başkanlığı binası değiştirildi. Ordu Caddesi’ndeki il binasının ihtiyaçlara cevap vermediği gerekçesiyle Maarif Kavşağı’ndaki 50 yıllık bir binaya taşınan CHP İl Başkanlığı’nın taşındığı yeni binanın çürük olduğu ve binanın depreme dayanıksız olması sebebiyle 2012 yılında yapılan inceleme ve düzenlenen rapor ile birlikte yıkılması gerektiği ortaya çıktı. Daha önce Gaziantep ticaret Odası, Gaziantep Sanayi Odası ve BARO gibi kuruluşların kullandığı binayı bu kuruşlar teker teker terk ederken TÜİK’in satın almasına rağmen depreme dayanıksız olduğu için bu binaya taşınmadığı ortaya çıktı. CHP’nin Gaziantep İl Başkanlığı’ndaki 7 yönetim kurulu üyesinden biri olan Mimarlar Odası’nın da 2 dönem Gaziantep İl Başkanlığı görevini yürüten Mimar Özgür Girişken ise Gaziantep’te hemen her konuya sosyal medyadan yaptığı sığ muhalefet ile tanınırken CHP İl Başkanlığı’nın çürük binaya taşınmasına neden ses çıkarmadığına anlam verilemiyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gaziantep’in tanınmış mimarlarından Doğan Özdinç, “1970’li yıllarda inşa edilen bir yapıya, üstelik depreme dayanıksız olduğu ve yıkılmasının uygun olacağı belirtilen çürük bir yapıya CHP İl Başkanlığı nasıl taşınır? Buna anlam vermek imkansız. Böyle bir hataya yapacak yorum dahi bulamıyorum” dedi.

MİMAR ÖZDİNÇ: “AKIL TUTULMASI”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gaziantep’in tanınan mimarlarından Doğan Özdinç, “1970’lı yıllarda inşa edilen bir binadan bahsediyoruz. Bu bina eskilerin bileceği Burç Sineması’nın bulunduğu bina. 1990’lı yıllarda bu binanın üzerine 8 kat yapılması istenirken depreme dayanıksız olmasından dolayı sadece 4 kat olarak üst kısmının yapılmasına müsaade edildi. 2012 yılında Gaziantep Sanayi Odası bu binayı boşalttı ve buradaki yerini TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu’na) sattı. TÜİK ise binaya taşınmak için binada bir inceleme başlattı. Ancak yapılan teknik incelemeler neticesinde binanın kolonlarının 140 santimetre yerine 70-80 santimetre olduğu ortaya çıktı. Bu bina hakkında oluşturulan raporda bina yaşının 40 olduğu ve bu binanın maksimum 50 yıl ayakta kalabileceği belirtildi. Bu rapor 2012 yılının raporu. Şimdi ise bu bina 50 yaşında ve ömrünü tamamladı. CHP İl Başkanlığı’nın 50 yılının doldurmuş ve ömrünü tamamlamış bir binaya taşınmasın anlam vermek imkansız. Bina çürük, bina dereme dayanıksız, bunun başka izahata ihtiyacı var mı? Nasıl olur da herkesin terk ettiği bir binaya taşınırsınız? Bu bir akıl tutulması.” ifadelerinde bulundu.

CHP ŞİMDİ NE YAPACAK?

CHP İl Başkanlığı’nın yeni bina hakkında yaşanan bu gelişmelerden sonra nasıl bir karar varacağı ve kamuoyunu konu hakkında nasıl bilgilendireceği merakla bekleniyor.

İŞTE O RAPOR...

Bunları da Okuyabilirsiniz.

Hakkımızda

İlkeli Yayıncılık