ÖĞRENCİ MECLİSİ TOPLANTISI YAPILDI


Eğitimin niteliğinin arttırılması, karar alma ve yönetim konusunda katılımcılığın sağlanması, öğrenci, öğretmen, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle iş birliğinin arttırılması ve kurumsal kapasitenin geliştirilmesi amacıyla Gaziantep Valiliği koordinesinde oluşturulan Gazişehir Öğrenci Meclisleri’nin İl Meclis toplantısı bugün sabah saatlerinde Şehitkamil Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Vali Yardımcısı Mutlu Almalı, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe ve ilgili birim amirleri ve öğretmenler ile öğrenciler katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle gençlerin kentteki karar alma süreçlerine katılımlarıyla ilgili bütün il valiliklerine talimatı olduğunu belirten Vali Davut Gül, “Gaziantep’te bu kültür var. Ama bu kültürü kurumsallaştırmak için bu toplantıları önemsiyoruz” dedi

Vali Davut Gül sözlerine şöyle devam etti: “Burada, bütün okullarımızda ve sınıflarımızda kurulan gerek temsilci boyutuyla gerek meclis boyutuyla gerekse de danışmanlık yapan öğretmenlerimiz boyutuyla yaklaşık 40 bin kişi Gazişehir Öğrenci Meclislerinde görev alıyorlar. Bizler bu öğrencilerin ve öğretmenlerimizin yönetimde söz sahibi olmasını ve bu anlamda kurumlar arası işbirliğinin artırılmasını amaçlıyoruz. Bu toplantıda da gündem maddeleri ile ilgili sizlerin görüşlerini almak için buradayız ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, çağımızın ölçeğinin artık kas gücü, petrol gücü olmadığını, artık yetişmiş genç beyinlerinin sayısının ne kadar olduğunun önemli olduğunu belirtti.

Belediyeciliğin artık yol yapmak olmadığının altını çizen Şahin, sosyal belediyeciliğin akıllı şehirler yaratmak olduğunu vurgulayarak toplantıda meclis üyeleri tarafından dile getirilen çözüm önerilerini uygulamaya geçirmeye hazır olduklarını söyledi.

Sanko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı ise, üniversitenin tüm imkanlarıyla her türlü desteği vereceklerini belirterek, öğrencilerin Sanko Üniversitesi’nden bilgi, beceri ve uygulamalı olarak faydalanabileceklerini, kapılarının daima açık olduğunu söyledi.

Gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam eden toplantıyı Gaziantep Öğrenci Meclisleri İl Başkanı Berat Can Ermayası yönetirken toplantıda Gaziantep’in tanıtımı için öneriler, Eğitim ve Spor faaliyetlerinde ihtiyaçların giderilmesi, Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100. yılında yapılacak kutlamalar, okul temelli kültürel etkinliklerin artırılması, tanıtım strateji planı hazırlanması ve uygulanması ve toplantıların daha sık yapılması gibi konular konuşuldu.

      


Haberi Paylaş